Dokumentujeme

Dokumentujeme

Kdo byla upírská princezna?

Máte rádi dokumentární filmy, záhady, mystično a různé konspirační teorie o tom, jak mohly vypadat některé pasáže našich dějin? V tom případě by vás mohl potěšit dokumentární film s názvem Upíří princezna, někdy také uváděn jako Kněžna upír, který natočil v roce 2007 Hubert Doppler.

Nález vskutku nevídaný

Podnětem pro natočení dokumentu byl zpočátku zcela nevinný nález. Když probíhaly v Českém Krumlově stavební práce, bylo nalezeno několik kosterních pozůstatků. Tento nález by nebyl až tak neobvyklý, kdyby několik koster nevykazovalo zvláštní znaky. Například jedna z koster měla hlavu oddělenou od krku a vloženou mezi nohy. Ani způsob pohřbení neodpovídal tehdejším zvykům. Podle bližšího zkoumání se zjistilo, že rakve byly zatíženy velkým množstvím těžkých kamenů. Tyto i další symboly ukazují, že s lidmi, kteří v hrobech leží, nebylo něco v pořádku. Vykazovaly totiž znaky protiupírských opatření, které byly typické pro upíří hysterii.


Za upírem na až na krumlovský zámek

Kde se vzala upíří hysterie na jihu Čech? Odkud pramenily obavy prostého lidu v 18. století? Podle autorů dokumentu musíme zamířit až na nejvyšší místa, tedy na českokumlovský zámek. V době, ze které pocházejí kosterní nálezy, zde měla žít velmi podivná šlechtična – Eleonora Amálie ze Schwarzenberka. Vídeňský profesor mediálních studií Rainer Köppl dokonce přišel s odvážnou teorií, že právě tato dáma posloužila jako předloha Bramu Stokerovi pro napsání jeho nejznámějšího románu Dracula. V dokumentu se objevuje několik nepřesností či mylných interpretací dobových dokumentů, rozhodně ale nelze popřít fakt, že Eleonora Amálie už za svého života patřila za velmi emancipovanou a excentrickou ženu. Pokud ale máte rádi záhady a fascinují vás upírské historky, rozhodně neváhejte a na dokument se podívejte. Obrázek o jeho pravdivosti už si jistě uděláte sami.

Dokumentární filmy s upírskou tématikou

  • Původ upírů: Dokumentární film z roku 1994 mapuje pradávnou víru lidí v upíry a snaží se najít odpovědi na nejčastější otázky, které souvisejí s netvory sajícími krev.
  • Tajemství upírů: Tento seriál programu History Tajemství upírů z roku 2006 diváky seznámí se známými i méně známými legendami o upírech různých národů a kultur. Dozvíte se také o vzniku a vývoji představ o postavě upíra, jak ho vidíme dnes.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek