Dokumentujeme

Dokumentujeme

Helena Třeštíková, klenot naší dokumentaristiky

Nejvýraznějším jménem českého dokumentárního filmu je Helena Třeštíková, rodačka z Prahy, scenáristka, režisérka a také politička. Proslula filmy zaměřenými zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. V roce 2007 byla krátce ministryní kultury, jejím manželem je architekt Michael Třeštík, synem fotograf Tomáš Třeštík a dcerou producentka Hana Třeštíková.

Životopis

Helena Třeštíková vystudovala dokumentární tvorbu na FAMU, studium dokončila roku 1975. V letech 1974–1977 působila jako dramaturgyně, až později se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty, jejichž tématy jsou většinou konkrétní obyčejní lidé. Několik z nich tvořila tzv. časosběrnou metodou v průběhu mnoha let, kdy své postavy jezdila pravidelně navštěvovat a z každé návštěvy vznikl nějaký použitelný materiál. Na přelomu století začala spolupracovat s Radou České televize jako externí výpomoc tzv. etického panelu. V prosinci 2017 byla jmenována profesorkou pro obor Filmové, televizní a fotografické umění a nová média se zaměřením Dokumentární tvorba na Akademii múzických umění.

Dílo

Natočila více než čtyřicet dokumentárních filmů, z nichž jsou nejznámější Manželské etudy, Marcela nebo René, které byly natáčené časosběrnou metodou. Film Marcela získal v roce 2007 cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville, za film René získala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte. Mezi další důležitá díla patří:
  • Deset let v životě mladého muže (1990–1999)
  • Řekni mi něco o sobě (1992–1998)
  • Ženy na přelomu tisíciletí (2000)
  • Manželské etudy po dvaceti letech (2005)


Ministryně kultury

Krátce se angažovala také v politice, od 9. do 26. ledna 2007 byla ministryní kultury České republiky v druhé Topolánkově vládě. Její nominace od KDU-ČSL se mezi členy a voliči lidové strany setkala s tvrdou kritikou. 26. ledna proto na post rezignovala.


Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek